Lazer Işını Epilasyonda Nasıl Kullanılır?

Lazer epilasyonda temel amaç, lazer ışınının kıl folikülünde yerleşmiş “melanin” adlı renk pigmenti tarafından tutularak, ısıya dönüşmesini sağlamaktır. Ortaya çıkan ısı enerjisiyle kıl folikülü tahrip edilmiş olur. Bu seçici emilim sayesinde, cilde herhangi bir zarar verilmez.

Lazeri diğer yöntemlerden ayıran ana özellik, kılı çevreleyen dokunun zarar görmemesi ve yapılan uygulamadan, sadece kıl köklerinin etkilenmesidir. Lazer epilasyon neredeyse vücudun tüm bölgelerinde rahatlıkla uygulanabilir. Diğer epilasyon türlerine göre uygulama, oldukça kısa sürer ve epilasyondan sonra kişilere, büyük bir kısıtlama yapılmaz.

Kıl kökleri, vücudun çeşitli bölgelerinde farklılık gösterse de, deri yüzeyinin ortalama, 2 - 5 mm altındadır. Bu nedenle lazer ışınının, cilt altında 5 mm derinliğe kadar ulaşması gerekir.
Güvenli, kalıcı ve kısa sürede tamamlanan bir tedavi için, uygulanan lazer ışınının dokulara zarar vermeden, kıl köklerini yüksek düzeyde tahrip etmesi beklenir. Bu sebeple uygulamada, lazer ışınının miktarı ve uygulama süresinin doğru ayarlanması çok önemlidir.
Buna göre, lazer epilasyon yönteminde;

• Lazer Işınının “Jul” Cinsinden Enerji Değeri,
• Lazer Işınının “Milisaniye” Cinsinden Gönderilme Süresi Ve Sıklığı,

Uygulama yapılan kişinin;

• Cilt Rengi,
• Kıl Rengi,
• Kıl Kalınlığı,
• Kıl Yoğunluğuna Göre Doğru Bir Şekilde Ayarlanması Gerekir.

Bu değişkenlere göre uygulamada, farklı kombinasyonların kullanılması gerekir. Bu da, lazer epilasyon uygulamasını yapacak kişilerin, konusunda eğitimli ve tecrübeli olmasının önemini ortaya çıkarmaktadır.