Lazer Epilasyonda Kullanılan Cihaz Önemli Midir?Lazer Epilasyonda Kullanılan Cihazlar, Güçleri, Uygulama Kolaylıkları, Etkinlikleri Ve Yan Etki Risklerini Azaltma Kabiliyetleri Bakımından, Epilasyon Sonucuna Etki Eden En Önemli Faktörlerden Biridir.
Lazer Epilasyon Cihazlarında En Çok “Alexandrite” Ve “Diode” Lazer Cihazları Tercih Edilmekte, Bunların Arasında Da “Diode” Lazer Cihazları Aşağıdaki Nedenlerden Dolayı Öne Çıkmaktadır;
I- “Alexandrite Lazer”, 755 Nm Dalga Boyuna Sahip Olduğundan, Deride Bulunan “Melanin” Pigmentine Duyarlılığı, 800 - 810 Nm Dalga Boyuna Sahip “Diode Lazere” Göre Daha Fazladır. Bu Nedenle “Alexandrite Lazerle” Kumral, Esmer Ve Koyu Tenli Kişilerde, Yüksek Değerde Uygulama Yapılırsa Vücutta Yanıklar Oluşabilir. Düşük Değerlerde Uygulama Yapılırsa, Kıl Köklerinde Beklenen Tahribat Gerçekleşmez. Bu Durum Hem Kişinin İstediği Sonucu Alamamasına Hem De Uygulama Süre Ve Sayılarının Artmasına Neden Olur.
II- 755 Nm Dalga Boyundaki “Alexandrite Lazer” Işınları, “Melanin Pigmenti” Dışında Kandaki Alyuvarlarda (Eritrosit) Bulunan “Hemoglobin” Tarafından Da Emilir. Bu Durum, Işınların Enerjilerinin Azalmasına Neden Olacağından, Kıl Köklerinde Beklenen Tahribat Gerçekleşmeyebilir.
III- Vücuttaki Kılların Ortalama, % 85’i, 2,5 Mm’den Daha Derin Kıl Köklerine Sahiptir. “Alexandrite Lazerler” 755 Nm Dalga Boyuyla Çalıştığı İçin Ancak, 2,5 Mm’ye Kadar Derinlikte Olan Kıl Köklerine Etki Edebilirler. Daha Derindeki Kıl Köklerini İse İnceltebilir Fakat Yok Edemezler. “Diode Lazer” 800 - 810 Nm Dalga Boyunda Çalıştığı İçin “Alexandrite Lazerin” Ulaşamadığı Kıl Köklerini Rahatlıkla Tahrip Edebilir.
Yazıyı paylaşın!