Lazer Epilasyonda Kılların Yapısı Önemli Midir?

Kişiden kişiye ve vücutta bölgeden bölgeye, kılların kalınlık, renk ve derinliklerinde farklılıklar görülür. Bu farklılıklar, lazer epilasyon uygulamalarında tedavi süreci ve sonucunu direkt olarak etkiler.
Kıllar ne kadar kalın ve koyu ise, “melanin pigmenti” sayısı o oranda fazla olur. “melanin pigmenti” sayısı ne kadar fazla ise, epilasyon uygulamasında gönderilen ışınların kıl köklerinde tutulması o oranda artar. Buna bağlı olarak kıl köklerindeki tahribat, uygulama süre ve sayılarını azaltacak şekilde gerçekleşir. Kıl köklerinin derinliği, lazer epilasyonda sonuca direkt etkileyen faktörlerden biridir. Örneğin sert yapıdaki bir kıl kökünün orta deri içindeki uzantısı, ortalama 3,5 mm iken, zayıf yapıda bir kıl kökünün ortalama 1 mm‘dir.
Lazer epilasyon uygulamalarında kullanılan cihazların dalga boyları farklılık gösterir.(alexsandrite 755 nm, diode 800-810 nm gibi) dalga boyu düştükçe, ışınların derinlere nüfuz etme kapasitesi de düşer. Bu sebeple, kıl kökleri derinleştikçe uygulamada kullanılacak cihazlar açısından, tercih sayısı azalır.