Foto Epilasyon (İpl) Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, fotoğraf makinesinin, flaş ışığına benzeyen kuvvetli ve farklı dalga boylarında (550 – 1200 nm) ışık elemanları taşıyan, yüksek enerjili bir ışık sistemidir.

Bu sistemle yapılan epilasyon yönteminde, yüksek enerjili ışınlar uygulama yapılan bölgeye gönderilir. Bu ışınların, kıl kökleri etrafındaki “melanin” pigmenti tarafından tutulması sonucu, açığa çıkan ısı enerjisiyle kıl köklerinde tahribat gerçekleştirilir.

Uygulamada yüksek güç kullanımı nedeniyle, özellikle koyu ten rengine sahip kişilerde daha sık olmak üzere, yanık, su toplaması, ciltte açık renk beneklenme (hipopigmentasyon), koyu renk beneklenme (hiperpigmentasyon), cilt üzerinde kabuklanma gibi yan etkiler, nadir de olsa görülmektedir. Ayrıca ıpl yöntemiyle epilasyon uygulamasında, lazer yöntemlerinden farklı olarak bildirilmiş bir başka yan etki ise, “paradoksal” kıllanmadır. (durağan kılların harekete geçmesi) bu yan etki, özellikle hormon bozukluğuna bağlı kıllanma problemi yaşayan kişilerde görülmektedir. “paradoksal” kıllanma, epilasyon uygulaması yapılan bölgeye komşu bölgelerde, uyku durumundaki kıl hücrelerinin ışık ve ısının etkisiyle harekete geçerek, kıl üretmeye başlaması sonucu oluşmaktadır. Böylece, epilasyon uygulanası yapılan bölgede kıllar azalırken, komşu bölgelerde kıllanmada artış meydana gelmektedir.